Bruslař na silnici

Jak všichni víme, jsme chodci. Aehm. Takže chodníky a po silnicích bez chodníků vlevo.

Ale svět na to připravený není. Ani náhodou.

Testoval jsem to spíše nerad na pár okreskách mezi Vestcem, Písnicí a Prahou.

Pokud jsem jel vpravo, ti vzadu troubili jak vzteklí. Jak by ne – ač jsem se snažil drže u kraje, ten metr a půl jsem zabral a předjet mě bylo těžší než cyklistu. Možná v tom svou roli hrálo to, že věděli, že nevidím dozadu.

Pokud jsem jel vlevo, bylo to peklo. Řidiči nejevili ani snahu kousek uhnout při objíždění bruslaře a nechávali mi jen naprosté minimum, kdy jsem měl nohy za sebou a bok vytočený, aby tam vešlo zpětné zrcátko bez toho, aby mě udeřilo. Zřejmě očekávali, že když je vidím, uhnu.

Po pár stovkách metrů jsem se rozhodl pro vpravo – ať si troubí, hlavně že mě objedou s rezervou.

Proti předpisům, nealtruistické, ale z pohledu bezpečnosti (pro mě) výrazně lepší. Ale kdyby to šlo jakkoliv jinak, utekl bych někam, kde je buď chodník nebo daleko, daleko menší provoz.

 

2 Comments

 1. Josef says:

  dobrý test, ale chování průměrného řidiče je ti na nic, protože smrtelný ůraz můžeš mít jen jednou za život. Takže tě musí zajímat spíše chování největšího blba, kterýho můžeš při bruslení na silnici potkat. Můj přístup = pravidelně bruslím na silnici jen tam, kde jezdí málo aut ( = 1 auto / 5 min.). Řidiči vždy dám na vědomí (pokynem ruky, ohlédnutím, …) že o něm vím a respektuji jeho “větší” právo na použití silnice. Moje zkušenost = málo frekventovaná silnice je pro bruslení méně nebezpečná než cyklostezka přeplněná pejskaři a maminkami s malými dětmi na kolečkách (a cyklisty bez zvonku). Rychle jezdím vpravo (jako cyklista), pomalu jedu vlevo (jako chodec). V první řadě chci přežít, až v druhé řadě vyhovět předpisům, u těch je lepší když jsou, než aby nebylo nic. Na brusle se většinou jezdí autem, mnoho bruslařů má řidičák, koukám na sebe – na bruslaře – očima řidiče – vím co by me vadilo – nedělám to.

 2. tik says:

  Jistě, to, jak se pohybuju po městě je jiná věc. V místech, o kterých píšu, jsem neměl jinou volbu (jistě, jít na bruslích polem).
  POkud to jde, tak si samozřejmě vybírám trasy, kde překážím minimálně (aŤ už to znamená minimum aut nebo to, že nebrzdím provoz).
  Stejně jako slušnost když už se někde pletu,mávnou na auto, ukázat kam budu zatáčet atd.
  Znovu opakuji, že v těhle místech jsem neměl možnost zvolit jakoukoliv jinou trasu a díky tomu jsem si mohl vyzkoušet a popsat, jaké to je.

Reagovat

Komentare musi byt schvaleny adminem. Proto se hned po odeslani neobjevi.

Pokud se neobjevi do 24 hodin, z nejvetsi pravdeposobnosti nebyl schvalen