Test koleček 2010 – jak to nedělat

chad - inline wheel Co mě u koleček do inline bruslí zajímá ? (není řazeno podle důležitosti):

 • rychlost
 • přilnavost
 • výdrž/životnost
 • tlumení rázů
 • poměr cena/výkon

S tím, že u žádné hodnoty se nedá říct že víc (či míň) je dobře či špatně. Lze posuzovat pouze vhodnost pro dané využití.

Svět koleček uspořádal cosi s názvem “Test koleček 2010”. Fajn. Podle názvu bych čekal průřez širokým spektrem kol pro inline brusle a ne jen vzorek deseti kousků. V prvním díle kola představili (no ano, cena, váha a tvrdost je asi dostatečné –průměr jsem tam nenašel). Zato váhu ano. Rozdíl mezi nejlehčím a netěžším je 20g – krát osm kol – nic, co by mi trhalo žíly. A to jsem si šel schválně potěžkat do kuchyně závažíčka :)

V druhé části článku měřili rychlost:

Napřed přesně popsali metodiku a pak ji změnili (Proto jsme museli trať prodloužit a umístit start do vyššího bodu dráhy.). Kdo si nenajde nové parametry dál sám, má smůlu.

Testování probíhalo na nově vybudované inline dráze s jemnozrnným asfaltovým povrchem. Měření probíhalo na stejném materiálu (boty, rám, totožná jedna sada ložisek) a se stejným testovacím jezdcem. Měřeno bylo elektronicky. Během jízdy se jezdec nepohyboval, stál vzpřímeně a nebyla nutná regulace směru (trať byla přímá). K testování byly použity nové sady koleček.

Tak jo – když už, tak i nepatrné a nevědomé pohyby jezdce dokáží (při udávaných rozdílech v tabulce kolem 0,1s) ovlivnit jízdu až až. Pouštět bednu s kamením by mi přišlo snad i objektivnější. I když lepší než velký test bruslí, kde hodnotili i kolemjedoucí maminky s dětmi, jak píší zase jiní experti. (ty čeká také samostatný článek).

Takže co získali ? Rychlost v jedné situaci pro jezdce konkrétní váhy (neuvedené). Prima informace. Co přesně se s ní dá dělat ? No, třeba ji pověsit na web…Takže jak vypadá test koleček proti mému očekávání ?

 • rychlost
 • přilnavost
 • výdrž/životnost
 • tlumení rázů
 • poměr cena/výkon
 • Aha.

  Z našeho měření vyplívá, jak se chovají testovaná kolečka bez vnějších vlivů. Další vlastnosti již závisí především na jezdci a jeho technice.

  Aha podruhé. Spíš WTF. Další vlastnosti možná závisí na jezdci, ale spíše technika jezdce závisí na tom, co si může dovolit ke kolům. Extrémním případem je mokrá silnice s listím – techniku mohu mít skvělou, ale kola mi nedovolí víc, než kachní chůzi. Co z toho mohu dovodit o kvalitě kol ? A jezdce ?

  A i v diskuzi na Ladronce zaznívají fundovanější názory.

  Tolik práce ten test musel dát – tak na na nic do dopadlo.

  A docela by mě zajímal v diskuzi názor někoho, kdo výběr kol bere dostatečně vědecky. :)

  Články na podobné téma

   

  2 Comments

  1. Lukas says:

   Jak by podle vás šla změřit objektivně přilnavost, výdrž/životnost, tlumení rázů?

  2. tik says:

   Strucne:
   Nesla. Tolik ke smyslu testu kolecek.

   Mene strucne:
   Smazal jsem to po sobe – JA nemam chut delat testy, natoz plytvat napady, jak je provadet. A mimochodem – clanek neni o tom, jak to udelat spravne. SPise o marnosti lidskeho pocinani…

  Reagovat

  Komentare musi byt schvaleny adminem. Proto se hned po odeslani neobjevi.

  Pokud se neobjevi do 24 hodin, z nejvetsi pravdeposobnosti nebyl schvalen