TiK

V minulosti to bylo bez zábran, chápeš? Bylo to bez starostí a všechno bylo jako první jízda. Tam, kam jsi jel, tam nikdy nejel nikdo jinej

V sobotu 26.5.2007 se na nové in-line dráze sporto…(import z brusle.info/blog)

V sobotu 26.5.2007 se na nové in-line dráze sportovního areálu Na Korunce v Praze 9 Běchovicích uskutečnil první závod „RUSSEL ATHLETIC FREE SKATING 2007“
Bohužel ranní dešťové přeháňky odradily pravděpodobně velkou část závodníků zejména z nejmladších kategorií,kde jsme očekávali vyšší účast zvláště domácích závodníků a tak se zlepšujícím se počasím úměrně narůstal i počet jezdců,který se celkově vyšplhal ke čtyřem desítkám,dík patří hlavně účastníkům nejprestižnější kategorii speed na 10 km,kde startovalo nejvíce závodníků..
Ale od začátku v prvním závodě dětí do 6 let na trati 333 m se mezi sebou utkali v končící dešťové přeháňce jen dva závodníci a bojovným výkonem zvítězil Matyáš Mrkous v čase 1:47 před Zuzkou Turnajovou
V kategorii 7 -11 let /1000 m/se postavili na start ještě mokré trati 4 závodníci převaha děvčat nebyla viditelná jen na startu,ale i v cíli a jediný zástupce „silného pohlaví“ skončil na bramborové příčce celkově projela první cílem místní Katka Urbanová/3:11/ za ní s odstupem necelých 5 vteřin druhá Markéta Štruncová a třetí místo obsadila Nela Veverková,pole pak uzavíral jediný chlapec Patrik Zeman
V dalším závodě pro 12 až 16 leté na trati 3000 m se projevil odstup pravidelně trénujícího Tomáše Pálenského/5:40/ od ostatních fittnes závodníků,kterým vítěz nadělil 2 okruhy a suverénně si tak dojel pro zlatou medaili souboj o druhé místo mezi Vaškem Urbanem/7:00/ a Michalem Štruncem musela řešit cílová kamera a ta rozhodla pro prvně jmenovaného v dívkách si dojela pro vítězství s převahou Helena Mikulášová.
Ve fitness závodě na 5000 m se od prvních metrů utvořila silná šestičlenná skupina ze které v konečné fázi závodu odstoupil už jen Pavel Zajpt,celý balík kompaktně kroužil ve vláčku celých 5 kilometrů ostatní fittnesáci pozorovali čelo závodu s odstupem i několika kol..O pořadí se tak rozhodovalo až v cílovém spurtu v němž zvítězil P.Gbelec /10:34/před druhým Patrikem Forejtem a třetím Jardou Hroudou se čtvrtou pozicí celkově se musel spokojit Jiří Hejna,jediná žena Marcelka Karová se udržela celou trasu v první skupině a zaslouženě si tak dojela pro prvenství.
Speed závod na 10000m byl závodem zcela odlišným zvítězil Jaroslav Zika v čase 19:55:03 a stejně jako první žena Katarina Krejčíková/21:45,72/ předvedli jízdu stylem start-cíl.Boj probíhal v mužské kategorii o druhé místo kde se střídali členové místního oddílu Sokol Běchovice II. Michal Nepovím/20:21,60/ a Tomáš Havel/20:32,30/ nakonec měl více síly v cíli prvně jmenovaný, v ženách se na dalších místech s odstupem umístily Dagmar Anderová a Maria Rybová.
Vyhlášení vítězů,kdy ceny předával starosta MĆ Praha Běchovice J.Santolík bylo už jen tečkou za vydařeným dopolednem/ač zpočátku díky dešti trochu uplakaným…/ a protože byly závody dělené ještě do dalších kategorií dostaly se ceny na každého,děkujeme tímto všem zúčastněným a věříme že si najdou cestu do Běchovic na nový ovál i na další závod,který se nově vznikající in-line oddíl Sokol Běchovice II. chystá v tomto roce pořádat.

Odpoledne pak proběhl závod štafet v rámci Russell Athletic Byrokrat Cup .a závěrečná párty kde bylo možno doplnit tekutiny a posilnit se grilovanou krůtou a dalšími pochutinami.

Fotogalerie a výsledky na www.freesport.cz a na www.sokolbechovice.cz

Přiložené fotografie nafotila Kamila

Těšíme se na Vás všechny na naší dráze
Sokol Běchovice II.
In-line oddíl

…(import z brusle.info/blog)

Jak jsem slíbil lidem z Radkova kurzu inline brusl…(import z brusle.info/blog)

Jak jsem slíbil lidem z Radkova kurzu inline bruslení – tady jsou fotky

Tak prý Bubo-svatba nabyla veřejná informace. Na B…(import z brusle.info/blog)

Tak prý Bubo-svatba nabyla veřejná informace. Na Bubovo přání smazáno.

LadronkaPro koho vlastně je tato nechtěná dráha ? …(import z brusle.info/blog)

Ladronka
Pro koho vlastně je tato nechtěná dráha ? Zkusím tu (nejen) pro sebe shrnout pro a proti o Ladronce a dráze jako takové.

Jak to vzniklo ?
Rekonstrukci parku. Cesty dostaly nový povrch, přibylo značení a statek byl zrekonstruován. Později v něm byla zřízena půjčovna bruslí – která nejen že využívala příhodného parku, ale de fakto zlegalizovala bruslení na Ladronce.
Po rekonstrukci vzniklo rozdělení cesty na dvě části. Třetinu zabírá mlatová cesta pro chodce, dvě třetiny asfalt v polovině rozdělený bílou čarou ad od mlatu oddělený třemi řadami kostek.
Již toto nebylo úplně nejšťastnější, protože asfaltové pruhy jsou úzké – pokud má někdo na kole širší řidítka, zabere většinu pruhu.
Parková cesta je osazena dopravním značením: svislé ukazuje rozdělení na část pro chodce a na část pro cyklisty, vodorovné ukazuje cyklostezku a určuje směr jízdy.
Značky o bruslení/fitness využití (většinou vodorovné, např na Letné či ve Stromovce) chybí.
Podle výkladu zákona (Magazinline 1/07, str 12.) jsou bruslaři vedeni jako chodci a v případě dělení stezky na část pro kola a část pro chodce jsou povinni využít část pro chodce

Na dni otevřených dveři Ladronky jsme mluvili s architekty, kteří rekonstrukci parku Ladronka navrhovali, i s lidmi, kteří pro ně připravovali zadání. Všichni byli překvapeni, co se na Ladronce strhlo za bruslařské pozdvižení.

Www.ladronka.cz

Jak to bylo
Ladronku záhy začali využívat bruslaři. Co na tom, že tam teoreticky neměli co dělat. Ale bylo jich málo a všechno bylo bez větších problémů. Jak ale začalo přibývat bruslařů a houstnout provoz, začaly se objevovat první konflikty. Jejich zářným příkladem budiž diskuze na www.ladonka.cz, odkud čerpám citáty trhané z kontextu.
V diskuzích se prakticky všichni zaštiťují tolerancí – bohužel v jejich provedení ona tolerance vypadá ta, že oni (diskutující) mají pravdu a zbytek bude tiše tolerován někde jinde.

Takhle kvalitní dráha jako na Ladronce je podle mě fakt jedna z mála a dost mě štve, že se tam motají kolaři, kteří mají u nosu maxi-park Hvězdu, Šárku, a bezpočet dalších lokalit, neboť kolo nevyžaduje zdaleka tak hladký povrch jako kolečkáče.

Helena

První konflikty proběhly již tradičně mezi pejskaři a zbytkem světa. Pejskaři budiž samostatnou kapitolou. Na území hl. m. Prahy je volné pobíhání psů zakázáno všude. Kromě míst, kde je to výslovně dovoleno. Myslím, že už tohle může být překvapení pro mnoho pejskařů, jejichž mazlíci se prohání po ulicích.
Zatímco chodec nemá problém na psa zareagovat, bruslař na tom bývá hůře. Nikoli reakční dobou, ale rychlostí a setrvačností.
Co si chodec dává pozor na auto jedoucí 30km/h, cyklistovi jedoucí stejně rychle před kolo klidně vejde a bruslaře jedoucího opět třicet za hodinu více-méně ignoruje. Přitom brzdná dráha je prakticky v přesně opačném pořadí (nejrychleji zastaví auto, pak kolo a bruslař slajduje nejdále). O tom, že náraz bude plus mínus stejný a nejméně ohrožený je ze všech zúčastněných řidič netřeba spekulovat).
Neboli pes prohánějící se po dráze znamená ohrožení všech. Vina je v tomto případě jasná – pes bez vodítka.
Bruslařů ale nadále přibývalo. A začalo docházek k situacím, kdy se na dráze setkali ti, kdo jeli pomalu ruku v ruce vedle sebe a ti, co jeli rychle. A teď nastává problém.

Kdo koho omezuje ?
Zkusím použít selský rozum:
nejsou stanovena pravidla o využití ani minimální rychlosti. Neboli staré známé „ přizpůsobení rychlosti stavu vozovky a situaci“. Ten kdo jede zezadu/rychle má veškerou zodpovědnost za předjetí.

Dneska jsem právě jednu takovou bruslařku potkal. Musel jsem ji 2x předjíždět a povím Vám všem, že oba případy byly taktak na hraně

Naproti tomu kdokoliv má zodpovědnost za to, že nevzniknou nepředvídatelné rychlé změny směru či rychlosti.

Kdyby lidé nejezdili vedle sebe ve dvou až čtyřech, tak by to nebyl problém pro kohokoli, ale vyhněte se když se míjí dvojice nahoru, trojice dolu a mezinima to musí ustát ještě speeďáci

kapa

Postupně se objevila skupina bruslařů, která si začala nárokovat Ladronku za svou. Argumenty, že je to jediná dráha, že nemají kde trénovat. Ladronka se tak dostala i do oficiálních tréningových rozpisů. A spostupně se obě skupiny utvrzovaly v tom, že vlastně oni jediní mají na Ladronku právo.

Jak to je
Situace se stávala pomalu neudržitelnou – obzvlášť když si rychlejší bruslaři vybrali pro svou jízdu den či hodinu, kdy by bylo možné předpokládat zvýšený provoz (řekněme víkend odpoledne). Svými způsoby, které často dávaly najevo nadřazenost budilyi nevoli všech ostatních. A ti jim o to méně ochotně uhýbali z cesty.

chodím bruslit sama, držím se ve svým pruhu a jednou mi předjíždějící "speed vlak" co jel naproti pěkně podrazil brusli, byl to hroznej držkopád… vůbec ničeho si nevšimli, jeli dál.

Míša

Došlo to tak daleko, že vlastník Ladronky, Městská část Praha6 zakázala rychlobruslení. Což ovšem vyvolalo poněkud ukřivděnou reakci rychlejezdícíh. Vždyť oni přece pilně trénovali na své dráze, kam se jim ovšem ostatní pletli. Tak proč je najednou vyhánějí ?

Problém neni ve speeďácích, ty jezděj za sebou a uměji se vyhnout. Kdyby lidé nejezdili vedle sebe ve dvou až čtyřech, tak by to nebyl problém pro kohokoli, ale vyhněte se když se míjí dvojice nahoru, trojice dolu a mezinima to musí ustát ještě speeďáci

kapa

musíš se, Míšo, napřed naučit koordinovat své pohyby a zklidnit nervy natolik, aby Tě předjíždějící bruslaři nevyváděli z potřebné rovnováhy… pak nebudeš padat na ústa…
martin

Jak to bude ?
Určitě bude mnoho pokusů o obejití nařízení.

Takze se muzu nejakymu straznikovi vysmat do xichtu, az bude delat problemy. "Nee, ja nejsem rychlobruslar, to jsem jel z kopce a neumim brzdit. A ze jsem jel ve vlaku? Ani ne, vidite tu snad nejaky koleje, po kterejch by nakej ten vlak mohl jezdit?" :)

Milan

Závěr
Osobně de domnívám, že zákaz rychlobruslení vyřeší problémy jen zčásti. Ubude té nejviditelnější části – ono přehlédnout pět rychlobruslařů ve vláčku lze jen stěží. Nebo záměrně.
Neubude ale bruslařů, kteří ohrožují sebe i ostatní neohleduplnou jízdou – v jakékoliv rychlosti. Nevím, zda rychlobruslaři sáhnou k nějakým odvetným akcím a protestním jízdám – osobně si myslím, že se to v nejlepším případě nepodaří zorganizovat. Natož nějaké jednání s magistrátem. Nevím, kde budou jezdit a do jisté míry je mi to jedno.
A vývoj na Ladronce ? Kdo ví. Snad to nedopadne tak, že dráha bude plná tupých motajících se hovad a všichni rozumní a ohleduplní bruslaři budou jezdit jinde.
A to je k letošní bouři ve sklenici vody asi tak všechno.