TiK

V minulosti to bylo bez zábran, chápeš? Bylo to bez starostí a všechno bylo jako první jízda. Tam, kam jsi jel, tam nikdy nejel nikdo jinej

http://archiv.nova.cz/multimedia/televizni-noviny-…(import z brusle.info/blog)

http://archiv.nova.cz/multimedia/televizni-noviny-24-5-2009.html. Zhruba 8:10. Užijte si to. Via Ladronka.cz

Další den v půjčovně, který nenastal

Ani půjčování bruslí, ale ani bruslení. Jen déšť a hnusně.

I když: večer v Tv pořadu Zázraky přírody bylo povídání o klokanech. A jako manifestaci práce nohou tam měli skákací boty s kýmsi mě neznámým. Minule, když byly sedmimílové boty v televizi to dopadlo takhle:

stats

Takže jsem zvědav, jak to dopadne tentokrát. Jistě, měl jsem nápad na nějakou speciální akci, ale než se R rozhodne, bude to měsíc. A navíc – z provozu stránek nemám ani korunu, ať je tam provoz nebo ne. Takže co se snažit…

Co bude ve Stromovce ?

Na ČT24 jsem zahlédl kohosi z Metrostavu, který se omlouval za díry ve Stromovce (propadlá země při ražbě tunelu Blanka).

A jako kompenzaci navrhoval

 • výsadbu zeleně
 • asfaltování stezek pro bruslaře

Jsem zvědavý, jak to dopadne. Ale moment – vždyť jsem v 4+4, takže bysme mohli něco připravit. Resp. zkusit poradit, ať je výsledek pro bruslaře použitelný.

Pátek v půjčovně

byl vlastně skvělej. Protože krátce před začátkem (2:00) přišel liják a bouřka a já se po vymotání z dopravní zácpy mohl klidně vrátit domů. Jistě – jako občasná výpomoc to nesu lépe než R, který si na celý provoz na tenhle rok půjčil.

Pokračování zítra. Když nad tím přemýšlím, tak by mi menší liják také nevadil :)

Chtěl jsem přihodit SEO odkaz, ale nějak na to kašlu. Z provozu stránek mám 0, R na to dlabe (ani doplněný ceník, nic). Takže bez odkazu.

Právě zaznělo na ČT24: Metrostav, který sice pokra…(import z brusle.info/blog)

Právě zaznělo na ČT24: Metrostav, který sice pokračuje podle harmonogramu, ale ve Stromovce má stále těžkou techniku, která tam již dávno nemá být :), hodlá kompenzovat deve nové dočasné krátery dvěma způsoby:

 • výsadbou zeleně
 • asfaltováním stezek pro bruslaře

To vůbec nezní špatně, ne ?

Nenávist ? Nenávist !

Vždycky jsem se domníval, že když už se různé skupiny nenávidí, tak uvnitř to tak nějak funguje. Ale jak se ukazuje v diskuzi na LiL, i samotní rychlobruslaři mají sami se sebou co dělat.

Malá odbočka: Nedávno jsem byl fotit na turnaji v házené. Pro základní školy. Děsiví byli rodiče, kteří projevovali takou nenávist, agresivitu a snahu realizovat uplynulé sny přes své děti, že z toho až mrazilo.

A tady vidím, že i mezi (rychlo) bruslaři je to to samé. Kdo kde startuje, kdo komu držel místo, kdo na co neměl právo… Na první pohled klidný sport pod povrchem vře. A postupně krystalizuje několik jedinců, kteří jsou mimořádně neoblíbení. Někteří z nich prošli diskuzemi na brusle.info, odkud byli většinou pro demagogii či vulgarismy promptně smazáni a utekli na ladronka.cz, kde si to v diskuzích opravdu užili. Chrocht chrocht.

Další odbočka: Jeden z těch expertů (má nejlepší oddíl, v něm nejrychlejší děti atd.) se nadchl pro ledové rychlobruslení. Začal zcela logicky: nakoupil nejdražší dostupné vybavení, nastudoval několik teoretických článků a na prvních závodech začal vysvětlovat lidem, kteří to jezdí několik let, jak na to.

Takové mám v bruslení nejradši. Během prvních pár týdnů nastudují teorii a následně hlásají “jak správně bruslit” každému. Pokud někdo jako já končí druhou desítku let na bruslích, jsou mu tyto existence odporné. Nehledě na to, že tito kazatelé teorie jsou slyšet nejvíc a pokud křičí dostatečně nahlas, stanou se odborníky na bruslení pro média bez ohledu na to, že na bruslích stáli dvakrát a jinak viděli pár videí na youtube.

Děje se tak to, co jsem kdysi s nadsázkou popsal: je o o výkonech a “jen tak se projet” přestává existovat.

Směr, kterým míří bruslení se mi nelíbí. Ale co. Ať si to užijí a sežerou se navzájem. Co já se po těch letech budu starat….

Bolest Mk I

Tak dlouho se na lavičku skáče, až se ucho utrhne.
Ale předtím se ještě něco dělo. Krátká vyjížďka přes Stromovku do Holešovic.

Odbočka: 99% lidí netuší, kde má pravou ruku. Nebo k čemu by se tahle teorie dala použít při pohybu mezi lidmi.

Zavítal jsem zase do nové čtvrti v Holešovicích. Několik standardních zátarasů z batonu na pár skoků a jeden vylepšený: nahoře oblepený lepicí pruhovanou umělohmotnou páskou. Oproti holému betonu to jede nádherně a bez vosku. Výška také tak akorát. Moc dobře se tam jezdilo.
Pak jsem se vrátil na Letnou a tam se to po chvíli stalo. Skejťáci co postavili novou překážku byli v nedohlednu a tak jsem si zablbnul. Až na konec jsem na skokánek skočil obráceně – noha ujela, druhá se chytila za hranu a už jsem ležel. Ránu, kterou obvykle chytají vlasy, se tentokrát nepodařilo vykrýt a tak mam decentní otřes mozku a bouli.  Chvíli jsem si poležel, přepočítal ruce a nohy a pak jen požádal H, aby se podíval, jestli někde neztrácím tělesné tekutiny. Nikdy nic neprosakovalo, ale chuť pro jízdu už jsem pro ten den zratil. A strašně to svědí, takže dnes za volantem jsem většinu cesty strávil drbáním hlavy :)

Jak tu Radek popisoval incident na startu Nestle, …(import z brusle.info/blog)

Jak tu Radek popisoval incident na startu Nestle, zde je reakce. A těší mě, že k Martinovi (Hejný)má více lidí podobný vztah jako já.

Bože zabij mě

ať tohle v tv neuvidím:

24.05. – Dnes v 15 hod natáčíme na Ladronce reportáž pro TV NOVA o tom, jaké je vhodné oblečení a vybavení na in-line bruslení.

Viz www.ladronka.cz

Strach! Potřebuji víc strachu! Tak ho vytvořte… mu…(import z brusle.info/blog)

Strach! Potřebuji víc strachu! Tak ho vytvořte… muheehEHEH

http://www.novytydenik.cz/view.php?cisloclanku=2009050031&nazevclanku=inline-bruslari-jsou-v-silnicnim-provozu-podle-zakona-chodci

Jízda na módních inline bruslích nepřináší jen pocity radostné, ale často i bolest. Studie, provedená švýcarskými dětskými chirurgy ukázala, že z celkového počtu 6361 případů nehod dětí ve věku do 16 let se 355 týkalo kolečkových bruslařů nebo skateboardistů. Alarmující je, že v 62 % případů, které se staly na silnicích, bylo zranění způsobeno střetem s automobilem nebo motocyklem.

Sakra, kdo by to řekl. Opravdu se divím, že není vetší podíl zraněných třeba šachistů. Nebo mladých rybářů. Halo, bruslení je adrenalinový a ze své podstaty nebezpečný sport. Nicméně: jen 5% pro brusle není tak hrozivé číslo. Zajímalo by mě procentuální zastoupení dalších nebezpečných aktivit. Na kolikátém místě jsou ty brusle ?

Nejčastějším zraněním jsou zlomeniny horních končetin, zvláště zápěstí a předloktí, ohrožené jsou však i nohy a hlava.

Viz výše. Ohroženo je celé tělo. Možností je několik

 • Nebruslit
 • Nepadat
 • Nosit kvalitní ochranné pomůcky

O tom, že kolečkové brusle nepřinášejí jenom vzrušení a požitek z rychlosti, nýbrž i nepříjemná zranění, se přesvědčil snad každý začátečník. Nebezpečí nehody však neleží pouze v nedokonalosti bruslařské techniky, ale také v samotných možnostech kolečkových bruslí. Ty totiž mají velmi dlouhou brzdnou dráhu. Ta je v porovnání kupříkladu s obyčejným bicyklem dvojnásobná, s automobilem dokonce čtyřnásobná.

Takže bruslař, jedoucí rychlostí dvacet kilometrů v hodině, rychlost chodce asi překračuje a zastaví v lepším případě po čtyřech, v horším až po osmi metrech. Stejně rychle jedoucí cyklista potřebuje k zastavení 2,8 až 4,4 metru, a automobilu stačí pouhých 1,7 až 2,2 metru. Pokud si tedy bruslař hodlá zajezdit v běžném silničním provozu, je vinou tohoto handicapu vystaven – kromě porušení předpisů – i výraznému riziku.

Tohle jsem říkal už před dlouho dobou. Chodec vidí bruslaře a málokdy ho napadne, že to bruslař prostě neubrzdí. Pokud se o to snaží, že… 
Ale není vystaven riziku jen dlouhou brzdnou dráhou. Rizik je více:

 • rozhodnutí vlézt na brusle
 • rozhodnutí jet po silnici
 • přecenění vlastních schopností
 • okolí

Vliv okolí je to poslední. Za většinu rizik si bruslař může sám. Ví, že jede někam, kde to nezná, že to neubrzdí nebo že tam nemá co dělat. Proč ne ?

Zkusí a zvládne.

Dobrá, zlepšil se.

Zkusí a nezvládne

Dobrá, už ví, že tudy cesta nevede. V horším případě (pro něj, pro lidstvo je to samozřejmě posun dopředu) nebude dále šířit svůj genofond. Ale stále je to jeho vina a příště (pokud) si dá pozor. Ale za hlasité volání “Já tu jel z prudkého kopce v protisměru a nabouralo mě auto, protože mám dlouhou brzdnou dráhu a navíc byla tma, zakažte auta a obviňte společnost, že mě dostatečně nechránila a neumístila varovnou ceduli. A zažaluju řidiče že se mi nevyhnul” bych kopal bruslí do prdele. S rozběhem.

Případy typu “zběsilé auto na cyklostezce” vynechám – toto se předvídat nedá a je to kategorie “okolí”. Stejně jako náhodné kamínky. Buď si s tím poradí nebo upadne. Děje se. Na to nepotřebuju brusle a kámen. Stačí schody na půdu…

Náš zákon 361/2001v § 2 ovšem říká, že: „chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně“.

Zde budu souhlasit. Ono také na citaci ze zákona nelze moc zkazit

Prokázala to evropská studie, při níž odborníci z oblasti silničních nehod posuzovali následky nárazů figurín při jízdě na kolečkových bruslích v podmínkách, které se blížily realitě. Začátečníci by se proto nejen měli vyhnout silničnímu provozu, ale také nepřeceňovat své schopnosti, neboť podle evropských odborníků se naprostá většina nehod stane v prvních dnech bruslení – a hlavně nezapomenout, že podle zákona jsou chodci!

Úchvatné. Vezměte si první větu. Zní tak odborně, ale co sděluje ? Nic. Že někde někdo (raději však tým) odborníků na něco cosi simuloval v podmínkách skoro reality a měl z toho nějaké výstupy.

Přesnost údajů nula nula nic (zdroj uveden není a přitom to zní tak učeně. Devět z deseti lidí se na to podívá a řekne si “to musí být pravda, když to říkají odborníci!”.

Nejsem chytřejší než odborník. Ale než průměr názorů anonymních odborníku – ano, to jsem. Všimněte si občas, kolikrát se to objeví (“odborníci varují…!”) třeba v novinách a myslete si o tom své. A věřte jen statistikám, které si sami zfalšujete.

Aktualizace:

ladronka si to také přečetla.

Stránka 1 z 612345Poslední »