TiK

V minulosti to bylo bez zábran, chápeš? Bylo to bez starostí a všechno bylo jako první jízda. Tam, kam jsi jel, tam nikdy nejel nikdo jinej

Škola, základ…čeho ?

Upozornění: tyto stránky nesouvisí s www.pujcovna-bruslí.cz. Pokud jste se tu objevili, je na vině možné staré přesměrování z původních stránek.

highschoolmusicalinlineskates_thumb1 Během odpoledne v půjčovně jsem byl svědkem návratu frekventantů kurzu inline bruslení. Sakra práce.

Lidé po minimálně pěti hodinách výuky. Nevím, jestli byl problém v nich, v učiteli nebo byl prostě špatný tlak. Ale po intenzivní výuce stáli v “A” postoji (nohy vedle sebe), netušili, jak se odrazit (ne, jako na ledních se zoubky to opravdu nejde), na miniaturním kopci (půl metru výšky na 20metrů délky, dlouhý bezpečný dojezd.) nedokázali sjet.

Co hůř: ne nedokázali – ani to nezkusili. Bezradně stáli “nahoře” a raději se od instruktora nechali po jednom svozit dolů. Ochráničovaní, ohelmičkovaní. Pokud se dostali do dosahu plotu či jiné pevné stěny, vrhali se na ni a jen ručkováním se posouvali dál. Brusle spíše překážely.

Výjimkou nebyly případy(i), kdy lidé z kurzu po několika hodinách stáli na mírném svahu, a snažili se jet vpřed do svahu. Ale jen šoupali nohama vpřed a vzad – protože základní odraz (nohu vytočit o 10-90 stupňů a odrazit se) jim buď nikdo neřekl nebo to prostě nepochopili.

Nebo jsou standardy kurzu nastavené příliš nízko ? Mezi řečí tam padlo, že přešlapování dopředu se bude řešit až další den.

Pro koho kurz inline bruslení vlastně je ?

Pro “instruktory”, kteří na tom tak maximálně vydělají ? Pro “bruslaře”, kteří, ukolébaní falešným pocitem bezpečí (a chrániči a helmou) myslí, že bruslení nebolí ? Dostupný adrenalin pro všechny bez jakéhokoliv rizika ?

Posedlost odborností. Prostě nemohou koupit/půjčit brusle a jít to někam zkusit. Potřebují certifikovaného instruktora. Nemohou to zkusit, zeptat se kolemjedoucího. Musí jim to být vysvětleno ve shodě s metodickým pokynem. A v neposlední řadě jsou kurzy bruslení byznys.

Mimochodem – probíraná teorie na kurzech. Neslyšel jsem všechno, ale – za tohle jsou lidé ochotni platit ? Rozebrat brusli, vyměnit ložisko ? Pochopím kohokoliv, kdo to zkusí a uspěje. Pochopím kohokoliv, kdo to zkusí, selže, odnese do servisu a nechá si to udělat. Ale platit za to, že mi řeknou, že mám zatočit šroubem (popsané v manuálu k bruslím) ? Co ? Stejně následuje jeden ze dvou zmíněných scénářů.

Lidé platí za něco, co by sami mohli vyzkoušet a zadarmo.

Co takový kurz produkuje ?

24aerobic0091_thumb12 Bruslaře ? Těžko. Osoby, které jsou snad nějak schopné jet po rovině. Zabrzdit či mít brusle dostatečně pod kontrolou na to, aby nikoho včetně sebe neohrozily těžko. Viděl jsem výsledky a přesto že to snad nebyl reprezentativní vzorek, byl to tristní pohled.

Výsledkem jsou postavy, které plní stezky ve Stromovce, na Ladronce či jinde. Základní postoj, velká nejistota a sebevědomí “já byl na kurzu, já to umím”, které u některých jedinců vede do fáze dvě “já byl na kurzu, jen já to umím správně a musím vám ostatním vysvětlit, jak jste to dělali špatně”. A někdy i další fáze.

Postavy, které jsou spokojené na rovné cestě odnikud nikam. Nikdy nejely z kopce, nikdy nemusely řešit nenadálou krizovou situaci. Která mimochodem naučí více, než jakýkoliv kurz (poznat chování bruslí v extrémních situacích je neocenitelné pro jakoukoliv další bruslařskou kariéru. I když je to stylem, který “beztrestně projde jednou za život”). Stejně jako pár pádů. Jistě, bolí to – ale o to je větší důvod se jim příště vyhnout. Ideálně rozborem v hlavě, co bylo špatně, co příště řešit jinak. Prostě si to čekání na sanitku nějak zpestřit :)

Co dál ?

Uvažoval jsem nad kurzy “Brusle jako dopravní prostředek” – jízda po městě, obrubníky, chodci – prostě bezpečně se dostat z bodu A do bodu B bez ohledu na to, co je mezi nimi.

Mělo to být pokračování základního kurzu.

Ale když vidím, co ten základ produkuje po dvou dnech kurzu, říkám si, že na tohle nemám nervy. Ani chuť. A raději budu příležitostně stát v půjčovně a s úsměvem vám podávat brusle.

PS:

Jsem majitelem průkazu “Instruktor inline bruslení”, vydaném organizací akreditovanou Ministerstvem školství k tomuto.  Na rozdíl od mnoha, kteří tyto služby nabízejí.

Obrázky jsou pouze ilustrační.

Che, že prý na hodinu

se půjdu projet. Skoro mi to vyšlo. Sekl jsem se jen o dvě :)

Původně jsem se šel jen protáhnout na Letnou, ale ulice mě lákají čím dál více a intenzivněji. I když z Letné bych si odnesl poznatek “Vždy se podívej, jestli sekjťáci nenavoskovali něco, co minule nebylo”. Pád na špičku brusle a obě ruce do kliku nebyl nic úchvatného, ale nos jsem zachránil od střetu se zemí.

Stromovkou dolů a okruhem přes Trojskou lávku standardně směr Holešovice. A zadem směr Palmovka. Výborné bylo tady na kruháku sledovat bandu lidí na kolech. Velocipédy po dědovi, ale s nefalšovanou radostí jezdili po kruháku dokola. Většina jedním směrem, ale pravidlo to nebylo. A měli z toho ohromnou radost. Líbí se mi takové reality-hacky :)

Pokračoval jsem přes most, ale tentokrát jsem jel zadem na Palmovku. Plán byl vyjet tramvají na Krejcárek a tunelem do centra. Úplně to nevyšlo. Tramvaj měla jet za dlouho a tak jsem vyrazil pěšky. Obvykle je tam autoprovoz silný, ale když je potřeba nějaký náklaďák, který zastaví na světlech, aby mě dopravil na kopec, tak je ulice jako vymetená… Jednak je to do kopce a jednak je tam (ulice Pod plynojemem) spousta písku po zimě nebo kdy to tak silničáři mohli rozhazovat. A když jsem se vydrápal do kopce, tunel byl zhasnutý. Jak jsem minule psal, vidět v něm není na krok a představa zaparkovaného stroje kdesi ve tmě uprostřed mě nenaplnila přílišným optimismem. Takže další kopec směr Ohrada.

2010-05-29_21-14-16_290520102044 2010-05-29_21-21-12_290520102045

Tam jsem poprvé zalitoval, že GPSka zůstala ležet doma. Koněvova má překvapivě dobrý asfalt (a na jednom místě vyjeté koleje) a autobus, který jsem předjel hned na začátku mě v žádném případě nedohonil. Jen na konci jsem pouštěl pár aut před sebe – stejně jsem dole měl červenou…

Odtamtud zadem na Poříčí a zpět Hybernskou přes centrum na Národni, kde jsem si chtěl odpočinout a i když už byla tma, rozhodnout se, kudy kam dál. Domů se mi ještě nechtělo.

První jela tramvaj číslo devět a tak bylo jasno – Řepy. Poklidná jízda celou dobu až na Ladronku, kde už pomalu dodělávají okruh. Tak trochu netypicky směr Petřiny a sjezd kolem Vojenské nemocnice. Tam jsem podruhé litovat nepřítomnosti GPSky – protože jak normálně nadávám při 40km/h že to nejede, tak tady jsem měl pocit, že je to na mě nějak moc úplně nejvíc rychlé. Ale radaj je daleko a už zasvítil jen “OK”.

2010-05-29_22-33-12_290520102046

Střešovice,  zadem k Diplomatu a konec.

Nakonec jsem jezdil po městě skoro tři hodiny. Příjemné, velmi příjemné. Takhle se mají trávit ty nejdelší večery v roce…

Na Pražském okruhu se už jezdí. Na kolech a na bruslích

Bruslaři a cyklisté si v Praze našli novou dráhu. S nadsázkou se za ni dá označit právě dokončovaná jižní část Pražského silničního okruhu. Dva úseky silniční stavby mezi Točnou, Vestcem a Jesenicí měří celkem přes 10 kilometrů. Stavbaři tam ale sportovce moc rádi nevidí.

via idnes.cz

Když má někdo smůlu

a je olympijský medailista, musí před volbami něco vytrpět….

Jiří Havlíček, manažer Lidového domu, zavítal do Velkého Oseku, aby jménem České strany sociálně demokratické, jejího předsedy a jménem svým popřál k narozeninám dvojnásobné mistryni světa v rychlobruslení Martině Sáblíkové.

http://www.cssd.cz/inews/video/narozeniny-martiny-sablikove

PS. to video si nepouštějte. Je to k zblití.

Novinařina

Tohle jednoho dokáže vyděsit…

Co ještě ve Sport Magazínu na téma „In-line “ najdete?

  • Kolečkománie: proč v Česku podlehlo in-line horečce půl milionu lidí?
  • Top 10 tratí: kam stojí za to vypravit se na výlet
  • Typy bruslí: od fitness po off-road
  • Inlajny 3x jinak: čím se liší freerider, rychlobruslařka a hokejista
  • Pohledy lékaře, instruktora a prodejce
  • Historie: návrat do časů, kdy brusle byly těžké, kovové a nešlo zastavit
  • Galerie: které známé osobnosti si oblíbily onlajny
  • Kvíz: proč na in-line bruslích nemůže jezdit Jaromír Jágr?

via http://deniksport.blesk.cz/clanek/ostatni-sporty/91645/in-line-blazen-na-koleckach-200-km-za-hodinu.html

Prahou

Z Letné na Žižkov, z něj na Masaryčku. Tramvají k Telecomu a odtamtud street přes Želivského, Strašnickou do Nuslí. Nahoru na Pankrác a volně přes město domů.

strasnice

pankrac

Už je uděláno…šmarjá

Už jsem tu zmiňoval rekonstrukci Letné – kvalitu cyklostezky  či její opětovné rozkopání. Kvůli dopravě jsem ji dnes byl nucen použít. A výsledek ? Bruslař se tam nevejde. Z jedné strany při odrazu padá noha kamsi ze svahu, z druhé strany brusle drncá po dlažbě. Opravdu nepoužitelné.

2010-05-25_16-57-10_250520101979

A to  netuším, jak plánují provoz v obou směrech.

Žižkov – Na krejcárku, díl druhý

Po první polovině trasy jsem slyšel zvěsti o oficiálním otevření celé stezky. No, zvěsti jsou zvěsti, jel jsem to prověřit.

První polovina trasy byla stejná, snad jen lehce naplavená hlína z posledního lijáku a teráska a občerstvení v zadní části Vystřeleného  voka byly nové.

Jako minule jsem dojel až k tunelu  a ouha – zátaras. Ignoroval jsem ho  a šel se poptat dělníka, jak to v tunelu vypadá.

2010-05-25_17-36-10_250520101980 2010-05-25_17-36-36_250520101981

Sice zdůraznil, že by se nemělo a že jsou tam zátarasy, ale jinak mezi řečí potvrdil, že volnému průjezdu nic nebrání.

“Kdyby něco, tak jste mi to zakazoval a ja vás neposlech” , loučil jsem se.

“Co ? Já tu nikoho neviděl”  utřel mě.

Tunel je obrovský. Jak by ne, když se do něj musel vejít vlak. Jedinou nevýhodou je výrazně horší povrch než všude kolem. Je lehce do “S” – druhý konec není vidět.

2010-05-25_17-37-56_250520101983 2010-05-25_17-38-48_250520101984

Po výjezdu z tunelu už pokračuje luxusní asfalt a krásné a trochu neobvyklé výhledy na Prahu a nové zbudovaný železniční koridor.

2010-05-25_17-39-24_250520101985 2010-05-25_17-39-40_250520101986 2010-05-25_17-39-58_250520101987

Stezka pokračuje chvíli po rovině s několika rozšířenými místy pro předjetí ? k malému stoupání, od kterého vede odbočka přímo ke stanici tramvaje Krejcárek. Druhá možnost je ještě pár metrů dál a skončit ostrým stoupáním na parkovišti.

2010-05-25_17-43-40_250520101993 2010-05-25_17-44-44_250520101997  2010-05-25_17-45-32_250520101999 

Trasa z GPS

zizkov23

Za sebe musím říct, že je to jedna z nejhezčích tras na brusle v Praze. I když  do budoucna se obávám, že se tato cesta stane frekventovanou spojkou mezi Krejcárkem/Ohradou a centrem.

Na parkovišti jsem se otočil a velmi volným tempem (viz GPS) jsem se vrátil zpět. Na konci mě zaujala blízkost Hlavního nádraží – a ejhle, stačilo pár kroků po štěrku a už jsem byl na posledním perónu, odkud se bez problémů dá dojet jak na metro, tak skrze Hlavák kamkoliv.

2010-05-25_17-59-32_250520102000 2010-05-25_17-59-40_250520102001 2010-05-22_19-07-04_220520101946

Nejen bruslemi


Živ je bruslar. Občas je třeba skopnout brusle, lehnout si do trávy a dívat se do nebe.
zvlášť když je to zpět domů přes 20 kilometrů :)

Street

jak má být. Nádhera.

Stránka 1 z 41234