PragueWatch a procházka “Co nás čeká na Letné”

Vlastně náhodou jsem objevil server www.praguewatch.cz, který, podle vlastních slov, průvodcem po pražských kauzách, sporných případech městského plánování, ohrožených kulturních prostorech, parcích či třeba zahrádkářských koloniích.

A protože se mě téma Letné osobně dotýká (brusle, sousedství), rád jsem se šel podívat, co za stavby nás tam čekají. Mimochodem – jak jsem zjistil, už v současné době jsem informovaný velmi dobře. Jen mi (zatím) chybí ten další krok – angažovat se, komunikovat s úřady a hájit Letnou.

A teď už na procházku – společně s mojí pamětí a poznámkami, které během procházky vznikly.

Discl. Všechny informace jsou od lidí, kteří se účastnili ať už jako diváci či spolupracovníci praguewatch.cz. V mnoha případech jde o spekulace či nepodložené dohady – které mohou být na reálném základě.

Slovanska epoppej – pred zemedelskym muzeem – studie

Sraz u kolotoče před Národním technickým muzeem (otevřou vůbec někdy?). A hned první pecka: na parkovišti před Zemědělským muzeem je jedna z možností, kde by se budoval pavilón pro Muchovu Slovanskou epopej. V urbanistických tudiích Letné byla různá zvěrstva, ale tvořit osu Kostelní ulice zástavbou z obou stran, ještě naproti funkcionalistickému Technickému/Zemědělskému muzeu, to je síla. Ale je to jen výběrové řízení a pravděpobně z toho nic nebude.

14112010054 14112010055

zbytky lanovky/ schodu pod letenskym zameckem

O kus dál, pod letenským Zámečkem je dochovaný zbytek zábradlí z prvorepublikových jezdících schodů na Letnou. Protože je letenský svah protkán všemožnými cestičkami a zbytky zábradlí, kdo neví, k čemu těchhle pár kousků kovu patří, má smůlu a sám to zjistí je velmi těžko.

14112010056

jezirko – letna je sucha, je potreba vodni zdroj. Planovano dlouho, spatne komunikovano

Projekt dvou jezírek na Letné prý není tak scestný, jak to vypadá na první pohled. Pláň je (prý) extrémně suchá a trochu vody by jí prospělo. Bohužel magistrát tuto úpravu velmi špatně prezentuje a tak veřejností není dobře přijímána.

odvoz hliny z tunelu 50 mega odhad

Odhad nákladů Metrostavu na odvoz vytěžené hlíny z tunelového komplexu Blanka. S touto částkou (a hlínou) souvisí několik bodů o něco níže. Ale ušetřit 50 mega za cenu zvýšení Letné se hodí, ne ?

14112010064 14112010067

stalin nejexkluzivneksi pozemek v praze

Tahle poznámka mluví sama za sebe. Není proto divu, že developeři krouží kolem a hledají, co kde postavit. Opět viz dále.

metronom – neni spatne vytvarne umeni

Překvapivě kladné zhodnocení letenského metronomu. Ale ano, zvykl jsem si.

francouzsky zpusob – otevrit strechu po krajich a nechat protect. U orliku

Toto je (prý) způsob, jak zlikvidovat architektonicky cenné vily (architekt Kamil Roškot) U Vorlíků. Mimochodem – plán na stavbu několikapatrové moderní budovy, pravděpodobně office centra, je schválen. Teď už jen počkat, až to spadne.

14112010071 14112010073

narodni fotbalovy stadion – pravdepodobne nebude. Organicky tvar. Pres mmpiladu horakove az ne letnou. Spekulace s podzemnimi garazemi Blanky

Nepublikované plány stavby Národního fotbalového stadionu. Po kaplického chobotnici další stavba s organickým tvarem. Co ale nikde nepadlo, že by nebyl jen na místě Sparty, ale že by se “přeléval” až na Letenskou pláň. A že s tím může souviset plán na pětset parkovacích míst v tunelu Blanka – ano, ony jsou opravdu uprostřed ničeho a tohle by smysl dávalo.

Jako další argument se uvádí odlehčení tunelu. Opravdu ?

val a pergola – od molochova k orlikum

Tady jen odkážu na dřívejší podrobnější článek: http://b.knopp.cz/2010/11/garze-a-baldachn-dal-zsek-do-letensk-plne-2/. A doplním, že oficiální vizualizace na stránkách tunelu Blanka po Orwelovsku reflektují současný stav a nikoli to, co bylo prezentováno před počátkem stavby.  Tak tohle je demagogie PragueWatch. Přestože existují i vizualizace s valem, na stránkách jsou stále prvotní. Zároveň se ve vizualizacích objevil velký skleněný dům, o kterém se nic neví – ale architekt prý “chtěl aby na obrázku něco bylo” .

Na druhou stranu tady je něco, čemu se realita neblíží ani zdaleka.

blanka – typicky pripad normalizacniho mysleni. Nikdo neresi co bude po dokonceni.

Jasné i bez komentáře.

Sklidneni dopravy, nepracdepodobne. Zklidneni dopravy pri rekonstrukci Horakove (downhillm s Radkem). Jen dva pruhy. Studie na magistratu. Praha 7 nepodala zadost.

Přeložím: i po dokončení Blanky není pravděpodobné zklidnění dopravy. Obslužnost Letné se prakticky nezmění, pouze tranzit pojede podzemí. S tím, že po dokončení Prašného mostu převezmou ulice Svatovítská a Jugoslávských partyzánů úlohu nové Magistrály za muzeem – bude na nich ležet kompletní provoz z malého pražského obchvatu ve směru na Roztoky. Minimálně do doby dobudování velkého obchvatu, jehož termín dobudování je ve hvězdách.

Galerie stromovka – nakupni centrum. Nad hotelem ve veletrzni parkoviste pro 500 aut – uz ma stavebni povo.eni. Bez povoleni. Demolicni vymer. Stavi se dal.

Také jasné. Nebo vy jste čekali po slově “galerie” kulturu ?

letenske namesti – neni namesti. Jen jedna studie. Nepracdepodobne

Studie využití Letenského náměstí jako náměstí. zní to divně ? Ano. Ale rozhlédněte se tam sami – a řekli byste, že jste na náměstí ? Maximálně tak na křižovatce.

Inzenyrske site – spatne navrzene ale uz z vetsi casti hotove

Čekal to někdo jinak ?

vlak na letiste patrik kotas studie dve koleje pres stromovku. Studie je tajna. Nektere casti sooucasne drahy pamatkove chranene

Stále je ve hře dvojkolejná trať vlaku přes Stromovku a Dejvice na ruzyňské letiště. Přesto že plán je tajný ( a nikdo neví proč) a že některé části této železniční trati jsou památkové chráněné. A že existuje i protistudie, podle které by jednokolejka stačila.

Likvidace zázemí Sadů lesů zahradnictví ve Stromovce či zpustnutí zahradnictví  už jsou jen drobnosti.

nad kralovskou oborou vydech z tunelu. Metrostav odmítl instalovat filtraci. Vyska vydexhu 20 metru. korunovacni. Pred stavbou neprobehlo zadne pripominkove rizeni okolnich lidi z domu. Vznik os kvuli kteremu se menilo.  frederico diaz novy design

Zlatý hřeb. Představte si, že vám pod okny postaví 15 metrů komín, který bude odvádět smrad z tunelu, kvůli kterému vám o něco dřív popraskaly zdi. Patnáct metrů, takže asi to výše druhého, třetího patra. Po mnoha protestech výšku milostivě zvednou na 20, ale odmítnou namontovat jakoukoliv filtraci – že prý je drahá. Ale snad by měla alespoň vyjít spolupráce s Fredericem Diazem – když už to bude smrdět, ať je to alespoň pěkné.

14112010075

Mimochodem – z ulice Nad Královskou oborou vede úžasná zkratka právě K Vorlíkům, potažmo ke hradu. Míjí celou Letenskou pláň a je to opravdu pár metrů – a úžasným výhledem. Tedy – vedla. Stavba tunelu ji brutálně přervala. Přitom by to byly výborná možnost i na vedení cyklostezky – mimo hlavní dopravní ruch, zelení jako spojku Stromovka – Hrad.

14112010078

vylezy z garazi – nejake stavby na letne budou stat urcite

Knnihovna alespon byla soutez

letna ojedinela plocha – misto skoro v centru. Moznost pouzit prakticky cokoliv

Ano, poslední tři body. Ač to z původních vizualizací nevypadá, nějaké stavby na povrchu Letné budou tak jako tak. Letná by měla dostat nějaký urbanistický záměr do budoucna – a ne jen podle aktuální situace sem tam něco ukrojit. Kaplického chobotnice alespoň měla řádnou soutěž a proběhlo připomínkové řízení. Jistě, co se dělo po jeho skončení už je další věc. Ale zachování Letné jako neorganizovaného prostoru, kde si každý může dělat co chce, prostoru, který lze přizpůsobit od koncertů přes přehlídky všeho druhu až k třeba politickým manifestacím by mělo být prioritou číslo jedna.

Články na podobné téma

 

2 Comments

  1. mc says:

    Dobrý den, to je fajn, že jste napsal o procházce. Náhodou jsem narazil na Váš blog. Na jednom místě tam píšete o demagogii Praguewatch. Budu rád, když mi napíšete, co v článku o baldachýnu a valu nemáme uvedené přesně. Nebylo mi to úplně jasné, jak jste to myslel. Zdravím, Marek Čaněk, info@praguewatch.cz

  2. tik says:

    @mc: To je tam skrtnute. Neboli ze se menily vizualizace Letne. IMHO jsou stejne, jako na zacatku

Reagovat

Komentare musi byt schvaleny adminem. Proto se hned po odeslani neobjevi.

Pokud se neobjevi do 24 hodin, z nejvetsi pravdeposobnosti nebyl schvalen