TiK

V minulosti to bylo bez zábran, chápeš? Bylo to bez starostí a všechno bylo jako první jízda. Tam, kam jsi jel, tam nikdy nejel nikdo jinej

Nostalgicko/naštvaná

Nebo apel na zdravý rozum, přestože vím, jak moc marné to je.

Za mých mladých let (to je něco jako doba, kdy ještě nebyl internet, natož Facebook) se také chodilo bruslit. Žádný problém. Helmu měl málokdo (nemluvím o hokejistech) ale zato byl zhruba v pětině stadióny natažený provaz. A za ním jezdili ti, kdo se učili či neuměli příliš bruslit.

Výhody byly nesporné – rychlím se nikdo nepletl pod brusle a na zkoušení měli na výuku klid a místo. A co si pamatuju, tak to fungovalo celkem bez větších problémů. Naopak to, že už člověk mohl “za provaz” ke zkušeným bylo jak medaile na olympiádě.

Takže to bylo.

A aktuální zkušenosti ze Štvanice ?

Malí začátečníci mají helmičky. A tím také zřejmě výuka skončila. Pokud si jezdí za ruku s rodiči, budiž. Ale není výjimkou potkat malá děcka, co sotva na bruslích stojí, uprostřed davu. S tím, že pokud je bruslení omrzí, klidně změní směr. Sednou si na led a začnou si plácat bábovičky. Prostě něco, co ohrozí je (vlastně ne, mají helmičku ) plus dost lidí kolem, kteří jsou příliš útlocitní, než aby dítě usměrnili nohou.

Alternativou je několik, na bruslích sotva stojících, dětí potkat, jak si hrají na honěnou. Rychlostí postřeleného hlemýždě, plno pádů (po dopadu samozřejmě poležet a zasmát se tomu).

Prostě výchova “tady máš helmičku, nic se ti nestane, jdi si bruslit” nefunguje a je na nic. Pohyb na stadiónu a v davu bruslařů má prostě nějaká (nepsaná) pravidla (třeba pravidlo zdravého rozumu), které je potřeba dětem vysvětlit. Pro bezpečí všech kolem i jich samotných. Helma řeší krizové situace, ale je lepší, když taková situace ani nenastane.

A to nemluvím o expertech “teď pojedu proti všem, a budu usilovně fotit”.

Bruslař má být předvídavý, ale tohle je moc.